Żywe ogrodzenie z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? A jak je usadowić w gruncie i pielęgnować?

Żyjące płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A w jaki sposób je posadzić a także pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Upiększa zieleniec, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem przechodniów. Daje przyjemny cień, daje schron ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego instalacją musimy zdecydować, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w rozdziale parku na mniejsze części i stworzeniu nastrojowych kącików? Powinniśmy też zadecydować, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wysokość. Od tego zależy wybór typu drzewa bądź krzaku.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drzew oraz krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. Podczas kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze osłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Przeważa osąd, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, które bez docinania trwają wąski kształt. Podczas gdy zdobędą należytą wielkość przycinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy bądź świerki żądają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie plastikowe z Radomia wybieramy iglaki wytrzymałe na mróz. Delikatne tuje orientalne i cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich nagminnie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają uniesione pędy a także prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najprawidłowiej sprawdzają się odporne na przymrozki buki i graby.

Takie drzewka, regularnie strzyżone, dobrze się zagęszczają, przez wzgląd na co otrzymane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człowiek, ani zwierzę.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone ogrodzenia o odmiennej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat tudzież ścieżek, wydzielają od siebie różne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najakuratniej, gdy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, możemy pozyskać dość duże zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować ogród od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich zielone płot w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo podejście zdaje porządnie egzamin też w przypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Choć te gatunki można także strzyc, lecz wtenczas o wiele lepiej kwitną.

Na zielone płoty zalecane są też krzewy zimozielone.

Z tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najprawidłowiej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez listowie. Na zachodzie Europy kultowe są zielone ogrodzenia z Winylu z laurowiśni ewentualnie zimozielonych typów berberysów. Niestety , w krajowych warunkach klimatycznych ich listowie często brązowieją z powodu mrozów. Dlatego, jeśli już zdecydujemy się na taki parkan, winien być on niewysoki (do 60-80cm), by można go było opatulić na zimę agrowłókniną a także bez trudności wyciągnąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać wyjątkowo dekoracyjny płot, warto posadzić naprzemiennie dwie albo trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy aranżujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających liście na zimę, opłacalnie jest obsadzić go drugim, niewielkim, np. spośród iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenie z Winylu strzyżone z fantazją- z falistą liną „grzbietu” lub wystrzyżonymi wieżyczkami. Należy im jednakże poświecić dużo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s